DOLAR 13,5246-0.46%
EURO 15,4809-0.99%
ALTIN 789,91-0,67
BITCOIN 5838070,35%
İstanbul

AZ BULUTLU

13:18

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

YUNANLILAR TÜRKİYE BOYKOTU BAŞLATTI

YUNANLILAR TÜRKİYE BOYKOTU BAŞLATTI

ABONE OL
Temmuz 29, 2020 14:49
YUNANLILAR TÜRKİYE BOYKOTU BAŞLATTI
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

YUNANLILAR TÜRKİYE BOYKOTU BAŞLATTI
ATİNA – Türkiye’nin antik Ayasofya anıtını camiye dönüştürme kararı Atina ve Ankara arasında bir kelime savaşı başlattı. Ancak Yunanistan, Türkiye’ye yaptırımları tokatlamak için diplomatik mücadelesini yoğunlaştırdıkça, Yunan şirketleri komşu ülkeden mal ve hizmetleri boykot etmek için bir kampanya başlattı.

Yunanistan’ın önde gelen ticaret temsilcisi Vassilis Korkidis, Türkiye’ye geri dönme gereği köreliyor. Ayasofya’nın yeniden şekillenmesine karşı hükümetin devam eden çalışmalarını ve çabalarını biliyoruz. Bununla birlikte, bu somut bir şey haline gelene kadar, Korkidis, Yunan işletmelerinin Türk ortaklarıyla ticareti boykot etmede zaman kaybetmemesi gerektiğini söyledi.

Kişisel düzeyde bile, tüketicilerin davayı takip etmesi gerektiğini söylüyor. Bunu derhal yapabilirler, dedi ki, ithal ürünlerin barkodlarında 868 ve 869 sayılarını taşıyan Türk mallarını boykot ediyor. İki ülke arasındaki eski düşmanlığa rağmen, ticari ilişkiler son yıllarda önemli ölçüde büyümüştür. Yunanistan’ın Türkiye’ye yıllık ihracatı yaklaşık 1.6 milyar dolar, Türkiye’den yapılan 1.2 milyar dolarlık ithalattan çok daha fazla.

Yunanlıların ticaret boykotunu dikkate alıp almayacakları, özellikle buradaki ekonomi COVID-19 salgını tarafından kaosa atıldığı için belirsizliğini koruyor. Bununla birlikte, Ayasofya’nın yeniden biçimlendirmesine yönelik öfke, üzüntü ve kızgınlık, bu büyük ölçüde Doğu Ortodoks ülkesinde ağır bir şekilde ağırlıyor – aslında, uzmanlar kısa ömürlü herhangi bir ticaret kazancının daha büyük kayıplarla dengelendiğini söylüyor.

Korkidis, “Cömert bir ticaret fazlasının tadını çıkarabiliriz,” diyor, ancak Yunanistan’ın Türkiye’den devam eden yasadışı göç akışlarını savuşturmak için bir araya getirmesi gereken kaynakları hesaba kattığınızda ve şimdi korunmak için büyük askeri maliyetler Türk provokasyonları – bunların hepsi fazlalığın herhangi bir benzemesini yok ediyor. “

Ayasofya sorunu, Yunanistan’ın NATO üyesi Türkiye’den karşı karşıya olduğu bir dizi krizin en sonuncusudur. Ege’de kara ve deniz hakları ile Türkiye’den Yunanistan’a akın etmeye devam eden binlerce yasadışı göçmen ilişkilerini yıllardır ağırlaştırdı.

Son haftalarda, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Yunanistan’ın kendine ait olduğunu düşündüğü sularda petrol ve doğalgaz için sondaj yapmaya başlama sözü verdiğinde de gerilimler arttı. Yunan iş dernekleri, Türkiye’ye karşı daha geniş bir boykot inşa etmek için Avrupa’daki ortak kuruluşlara ulaştıklarını söylüyor.

Korkidis, Batı’nın Türkiye’nin eylemlerinden gittikçe daha fazla sinirlendiğini belirtti. Erdoğan hükümetinin siyasi gündemini ilerletmek için kültürel sorunları kullanmayı bırakmasının tam zamanı olduğunu söyledi.

Ticaret boykotu Yunanistan’da şişen birçok taban hareketi ve protestolarından sadece biridir.
Sadece Pazar günü, kilise çanları ülke çapında yeniden çaldı, on binlerce insan dua evlerine yerleşti ve Osmanlı Türkleri ev sahibi şehrini fethetmeden yaklaşık bin yıl önce Doğu Hıristiyanlığın koltuğu olan Ayasofya onuruna ilahiler söyledi. , daha sonra Konstantinopolis olarak bilinir.

Bununla birlikte, daha endişe verici işaretlerde, aşırı sağ milliyetçilerin ekipleri, bir Yunanistan bayrağını yakarak kuzey Yunanistan’da bir şehir boyunca havaya uçtu. Yunan hükümeti hareketi kınadı. Yine de, Başbakan Kyriakos Mitsotakis tarafından ülkenin eski düşmanına karşı taze yuvarlak sokma sözleriyle milliyetçi ve vatansever tutkuları sarstı.

Bakan, Türkiye’nin bölgede barış ve güvenliği tehdit eden bir baş belası olduğunu söyledi, ancak Avrupa Birliği’nin sınırlarını, sınırlarımızı koruyabileceğimizi gösterdik. Yunanistan, Ayasofya dönüşümünün Türkiye’nin bölgesel ve enerji süper gücü olarak yeniden kurması için daha büyük bir planın parçası olduğuna inanıyor.

Türkiye, Yunanistan’ın aşırı tepki gösterdiğini söyledi. Buna rağmen, Yunanistan, herhangi bir şansı daha fazla kışkırtırsa, güçlerini kod kırmızısı alarmı üzerinde tutarak, şansını denemediği konusunda ısrar ediyor.

blank

Ayasofya’nın cami yapılmasından sonra, Yunanistan hükumeti üst perdeden tepki göstermiş yas ilan ederek bayrakları yarıya indirip kiliselerde çanları çaldırmıştı…Rus Ortodoks kiliseleri Türkiye ve Türk mallarını boykot çağrısı yaparken; Bulgaristan da Sofya Camisinin müze yapılması için çağrılar yapılmaya başlandı. (voanews.com)
29 Temmuz 2020 / ÖZGÜR İFADE

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP