DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 466395-2,62%
İstanbul
24°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Gözlemlenebilir evrenin “UNIVERSE” sınırının ötesinde ne var? .

Gözlemlenebilir evrenin “UNIVERSE” sınırının ötesinde ne var? .

ABONE OL
Aralık 3, 2021 18:25
Gözlemlenebilir evrenin “UNIVERSE” sınırının ötesinde ne var? .
0

BEĞENDİM

ABONE OL

EVREN terimini ne zaman duysak, ani bir heyecan duyarız. O kadar heyecanlanmazsak bile, bu konuda daha fazla bilgi sahibi olmak bizi heyecanlandırıyor. Evren, 10 yaşındaki bir çocuktan 70 yaşındaki bir amcaya kadar herkesin ilgisini çeken bir konu olmuştur. Herkes sadece evrenin ne olduğunu, ne kadar büyük olduğunu, ona ait olanların (şeylerin) neler olduğunu ve gelecekte ondan ne bekleyebileceğimizi bilmek istiyor.
.
Evren denilince herkesin aklına gelen bir genel sıralama bilgisi var: Evren ne kadar büyük! Başlangıcı veya sonu var mı? Bir kenarı var mı? Evet ise, o zaman gözlemlenebilir evrenin sınırının ötesinde ne var? Bu nedenle, bugün tüm bu ilginç ve heyecan verici soruları yanıtlamak için buradayız.
Hazırsanız gelin bilgi, merak, kültür amacımız her ne olursa olsun hep birlikte “Öyleyse doğrudan evrene dalalım!”
.
Evren nedir?
Basit terimlerle, Uni öneki – “her şey” anlamına gelir. Böylece, Evren her şeyi temsil eder. Uzaydan, her maddeden, enerjiden, zamandan ve yaşamdan oluşur. Evrenin ne olduğunu açıklamak bazen zor bir iş olabilir! Var olduğunu bildiğiniz her şey evrenin bir parçasıdır.
Not: Evren konusunda tanımlama yaparken şey kullanımın belki de en doğru kullanımdır. Çünkü tamamen bilinen ve bilinmeyen ütün kavramsal, maddesel ve enerji kökenli olanların hepsini kapsayacak olan bir kelimedir.
.
Dünyamız, ay, güneş, diğer gezegenler ve milyarlarca yıldız birlikte bir galaksi oluşturur. Galaksimizin adı Samanyolu. İster inanın ister inanmayın, evren böyle milyarlarca devasa galaksiden oluşur. Bizimki o milyarlarca galaksiden sadece biri. Dikkat edilmesi gereken garip bir durum, uzaydan çok uzakta olmadığınızdır. Evet biz de evren içinde uzayın bir parçasıyız. Aslında yerimiz veya konumumuz bu konuda çok önemli değil evreni anlayabildikten sonra.
Çünkü; Nerede olursanız olun, uzaydan yaklaşık 100 kilometre uzaktasınız. Uzay bile altınızda! Bu nasıl mümkün olabilir diye düşünüyor olabilir! Ama evet bu doğru. Yaklaşık 13000 kilometre aşağıda, Dünya’nın karşı tarafınız var ve yine uzaydasınız.
.
Etkili bir şekilde, her an uzaydayız. Bunun nedeni, Dünyamızın tüm uzayın bir parçası olmasıdır. Dünya, bize farklı bir dünyada olduğumuzu hissettiren, yaşamı destekleyen bir çevreye sahip bu devasa evrenin sadece küçücük bir parçası.
Evrenin yaşı nedir?
Çağlar sadece insanlar veya Dünya üzerindeki var olanlar için değildir. Her varlığın bir yaşı var! Evren de uzun süredir yaşıyor, bu yüzden bir yaşı olmalı. Evren yaklaşık 13.8 milyar yaşında. Evet, o kadar (cık) eski! Bu konuya aşağıda detaylıca değineceğiz.
.
Bilim adamları, en eski yıldızlardan bazılarının yaşlarını ve evrenin genişleme hızını inceleyerek bu sayıya ulaştılar. Ayrıca çeşitli galaksilerden gelen ışıkta Dopler kaymasını kullandılar. Ancak şaşırtıcı bir şekilde, bu gözlemler sonucunda elde edilen verilere göre tüm bu galaksiler daha da uzağa hareket ediyor ve bilim adamlarının doğru hesaplarına rağmen açıklayıcı kesinlikte cevapları yok.
.
Bu konudaki olayı size şöyle bir örnekle anlatayım. Evren ve bu genişlemeyi kavrayabilmek için merakımın ilk yıllarında edindiğim veya öğrendiğim bir bilgidir.
Bir arkadaşınızın elinde bir lastik var ve bu lastik sonsuz uzunlukta esnetip uzatabilir özellikte. Şimdi arkadaşınız lastiği çekmeye başlıyor ve siz de belli periyotlar ile (İster bir saniye/dakika/saat, ister bir milimetre / santimetere / metre) lastik uzadıkça bir işeret koyuyorsunuz kalem ile. Bir süre sonra sizin işaretleriniz arasındaki açıklık neredeyse ilk işaretinden kat ve kat büyük hale geliyor. Çünkü lastik uzarken ilk işaretlerinizin de arası açılıyor. Öyle ki neredeyse sonsuz uzaklığa yaklaştığında ilk iki işaret arasındaki uzaklık sonsuzun yarısı kadar (yani sonsuz) hale gelmiş oluyor. Kısaca evrendeki genişleme mantığı budur.
.
Bu, uzak gelecekte bir anda galaksilerin o kadar uzakta olacağı ve onlardan gelen ışığın Dünya’ya ulaşamayacağı anlamına geliyor. Bunun tasvir ettiği durum ise, evrenin hala genişlemede olduğudur!
.
Evren bu günden öncesinde, bugün olduğundan çok daha kompakttı. Bunun gösterdiği başka bir özellik ise, uzak geçmişte (başlangıçta) bir anda evrenin çok kompakt olduğudur.
.
Tüm evrenin sadece bir nokta olması mümkün olabilirdi. Tüm bunların dışında şu an var olan evren Big Bang’den başladı fikri en ağır basan gerçekliğimiz olarak var şu anda. Ondan önce sadece yokluk vardı diyemiyoruz. Yokluk ta yoktu, zaman bile! Big Bang ile bir evren, uzay, zaman ve enerji ortaya çıktı ve şimdi milyarlarca yıl sonra o kadar büyük ki, büyüklüğü tasvir edilemez.
.
Evreni oluşturan nedir?
Evrenin gözlemlenebilir kısmının çoğu, en basit element olan hidrojenden oluşur. Bir elektron ve bir proton içerir. Evrenimiz galaksiler, yıldızlar, gezegenler, aylar, kuyruklu yıldızlar, meteorlar, gök taşları ve daha pek çok farklı kozmik nesneden oluşur.
.
Hepsi maddeden yapılmıştır. Samanyolumuz, tahminlere göre yaklaşık 100 milyar yıldızdan oluşuyor ve en az 100 milyar galaksi var. Bu evrenin büyüklüğüdür. Bunlar bile sadece tahmin.
.
Ancak, evren bunlardan ibaret değildir. Bunlar tüm evrenin sadece %5’ini oluşturur. Yaklaşık %27’si karanlık maddedir, %68’i ise karanlık enerjiden oluşur. İkisi de insanlar tarafından pek bilinmiyor.
.
Evrenin bir kenarı var mı?
Gözlemlenebilir bir evren, (Bizim için) Dünya’dan farklı yollarla gözlemlenebilen maddeden ve bu maddelerin algılayabildiğimiz enerjilerinden oluşan, evrenin top şeklindeki küçük bir parçasıdır. (Daha basit bir deyişle, görebildiğimiz evren aralığın ötesinde/içinde çok fazla evrene ait varlık var demek çok ta hatalı olmaz.
.
Çapı 93 milyar ışık yılı olarak tanımlanan gözlemlenebilir evreni, Big Bang’in sınırını tanımlamamıza rağmen, uzayda gerçek anlamda bir sınır veya son yoktur. Bu sadece zamanın sınırı. Ancak, mesafe 13.8 milyar yıldan çok daha uzak. Bunun nedeni, Evrenin oluşumundan bu yana sürekli olarak genişlemesidir. ( Bu konuda ayrıca bir açıklayıcı bilgi makalesi de yazarız ileride)
.
Tüm bu evrene ait olayların nasıl olduğu konusunda kafanız karışmış olmalı! Özellikle evrenin çapı konusu başta olmak üzere. Nesneler ışık hızından daha hızlı hareket ediyor gibi bir durum söz konusu değil ama aslında bu nesneler arasındaki boşluk genişliyor, bu da onların birbirlerinden büyük hızlarda uzaklaşmalarına neden oluyor. Yukarıda anlattığım lastik örneğini düşünün. Şimdi bunu sonsuz büyüklüğe kadar şişebilecek bir balon olarak düşünün. Balonum içindesiniz ve her evrensel varlık bir diğerine bu lastikler ile bağlı. (Bu konuda çok ilginç bilimsel çalışmalar var . Özellikle galaksiler arasında sonsuza yakın hızda dönen hidrojen temlinde olan bağlantı köprülerinden bahsediliyor son zamanlarda. Biraz netlik kazanınca onları da anlatırız.)
.
Gözlemlenebilir evrenin sınırına ulaşabilir miyiz?
Teorik olarak, gözlemlenebilir evrenin sınırına ulaşabiliriz. Ancak son derece nadir durumlarda mümkündür. Kenara ancak şu durumlarda ulaşabiliriz:
.
Işık hızından daha hızlı seyahat edin – çoğu fizikçiye göre bu kesinlikle imkansız
Uzay-zamanı aşın – aynı zamanda imkansız olan solucan delikleri kullanarak. Yani teoride evet derken kendinizi evrenin sınırında hayal edin daha kolay.
Bu konu ile ilgili de bir açıklama yapayım. Zaten evrenin sınırında olsaydık. Evren genişlerken aynı şekilde evren sınırına doru hareket etseydik yine evrenin sınırına ulaşmak teorik olarak mümkün olurdu. Şu andaki yerimizden hiç farkı olmazdı diyebiliriz. Şöyle ki hareket iki varlığın birbirine göre konumunun değişimidir. Bu değişim süreci de zamanı var eder. Zaman o nedenle görecelidir. bizden bir birim ötedeki evren sınırına doru ilerleyişimiz evrenin içinde olduğumuz sürece evren sınırının bizden uzaklaşmasına bağlı olmak zorundadır. hareket ettiğimiz anda zaman oluşur. evren sınırı ile aynı hızda hareket etmeye kalktığımız anda zaman durur, hareket te durur. Tabi bunun çok karmaşık gelebilecek formülleri var. Burada amacımız okuma bilen herhangi bir arkadaşımızın evren hakkında olabildiğince detaylı bilgi sahibi olmasıdır.
.
Evrenin sınırının ötesinde ne var?
Kozmik şişme teorisi, tüm evrenin gözlemlenebilir evrenin 10^23 katı büyüklüğünde olduğunu söylüyor. Bu, evrenin hakkında hiçbir kesinliğe bağlı ve var olanın haricinde bilmediğimiz ve kesinlikle eksik olan devasa bir parçasıdır. Göremediğimiz için, ötesinde ne olduğunu bilmiyoruz. Ancak bazı teoriler bu soruya çeşitli cevaplar verdi!
.
İlk görüş, sınırın ötesinde, evrenin sonsuz bir uzay genişliği olabileceğini ve gözlemlenebilir kısımda gördüğümüzle aynı kozmostan oluşabileceğini söylüyor. Evrende bölümler olmadığı için bu mantıklı bir görüştür, çünkü ilk bölüm farklı şekilde oluşacağından sonraki bölüm farklı olacaktır. Bu, sonsuzluğun oldukça mantıklı olduğu anlamına gelir. Böylece, gözlemlenebilir evrenin ötesinde her şey olabilir. Sonsuzlukta mümkün olan her şeyi bulabilirsin. Ama burada bir çelişki ortaya çıkıyor. Sonsuzluğun içinde mümkün olan her şey varsa, mantık orada sana tıpatıp benzeyen birinin olabileceğini söylüyor. Size benzeyen, ancak bazı yönleriyle biraz farklı olan biri olabilir, örneğin sizden daha kısa veya uzun veya sizden daha şişman olabilir. Her vaka olası ve mümkündür. Bu fikir oldukça akıl almaz görünüyor. Bilim kurgu ile başlayan paralel evren teorileri de bu temel mantığa göre hareket ediyor.
Farklı bir teori, karanlık akış denen bir detay ile başlar. 2008 yılında gökbilimciler, galaktik kümelerin çok yüksek hızlarda aynı yönde aktığını keşfettiler. Muhtemel bir neden, gözlemlenebilir evrenin dışında yerçekimsel çekimlerini uygulayan devasa yapılar olabilir. Bu yapıların muhtemelen herhangi bir özelliği olabilir. Bu yapılar hakkında çok az veri tabanlı bilgiler bilindiği için doğada karanlık olarak adlandırılırlar. Ancak son çalışmalar, tartışmalı olan karanlık akış modelini çürütmüştür.
Bu konuda daha önce “Evren ve Galaksileri anlamak istiyorsak” başlığı ile bir yazı yayınlamıştık. linkini buraya ekliyorum.
.
Başka bir görüş, evrenimizin var olan birçok evrenden biri olabileceğini söylüyor. Bu çoklu evren olarak adlandırılmıştır. Bu evrenler bir araya geldiğinde, yerçekimi içlerinden akabilir ve daha fazla yeni evrene yol açan çarpışmalar meydana gelebilir.
.
İnsanların görebileceği en uzak evren varlığı nedir?
En fazla, yaklaşık 2,53 milyon ışıkyılı uzaklıktaki Andromeda galaksisini görebiliriz. Çıplak gözle görülebilen en uzak nesnedir. Mevcut olay ufku sınırının ötesinde, yani Dünya’dan 16 milyar ışıkyılı uzaklıkta, uzayın genişlemesi ışık hızından çok daha hızlıdır. Böylece bu kısımlardan gelen ışık bize asla ulaşmayacaktır. Olay ufkunun ötesindeki herhangi bir olay, ne olursa olsun bize görünmeyecektir.
Gözlemlenebilir evren ve içinde neler olduğu konusunda da daha önce yazdığımız “Evrenimizi tanıyalım” yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.
.
Teleskoplar aracılığıyla gözlemlediğimiz en uzak mesafe yaklaşık 32 milyar ışıkyılı uzaklıktaki GN-z11’dir. Mesafe hesabı yapılırken, uzayın genişlemesini de hesaba kattık. Işık olay ufkunun içindeyken yayıldığı için mesafe de ölçülebilirdi.
.
Sonuca doğru
Asıl soru, evrenin sonsuz mu yoksa sonlu mu olduğu hala cevaplanmayı bekliyor. Bu evrenin belirsiz doğası, astronomide en büyük heyecanın yolunu açan şeydir. Kenarın arkasında ne varsa bizim için kesinlikle bilinmiyor ve bilinmeyen olarak kalacak.
.
İnsanlık yeni sürprizlere olan susuzluğunu gidermeye ve evren hakkında daha fazla bilinebilir, anlaşılabilir bilgileri öğrenmek için yeni hamleler ve arayışlar ortaya çıkarmaya devam edecek. Ancak evren, bizim için var olan evren, bizi daha sık şaşırtmanın yollarını bulacaktır.
.
Makalenin sonuna okumak için kalan arkadaşlarımız hayli bilgi sürprizleri ile karşılaşacaklar. (gözlemlenebilir evrenin ötesinde ne var?) sorusunun arayışına devam edeceğiz ve bu bilgi için bize güvenen herkese teşekkür ederim. Bu içeriğimizin size yeni bir bilgiler, fikirler ve ufuklar tanıtacağını ve öğreneceğini umuyorum.
.
* 🙂 İç Rica Notu: En sevdiğiniz konu hakkında yazmamızı istiyorsanız veya belirli bir konu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsanız görüş ve görüşlerinizi yorum kısmına bırakabilirsiniz. Makalemizde sizi şaşırtan ilginç bir şey bulursanız, onu da yorumlayarak bize bildirin. Bir sonraki yazıda tekrar buluşana kadar kültür ve merakta kalın! 🙂
.
(Gözlemlenebilir evrenin ötesinde) ile ilgili Soru – Cevap
S- Evren hangi bileşenleri içerir?
Cevap: Evren üç tür bileşen içerir: normal madde, karanlık madde ve karanlık enerji.
.
S- Evrenin kaç boyutu var?
Cevap: Sicim teorisine göre evren 10 boyutta işler.
Gerçi biz burada 12. boyuta kadar teorik inceleme yazısı yazmıştık. Bu boyut konusunu da merak edenler buradan okuyabilir.
.
S- Zaman da evrenin bir boyutu mu?
Cevap: Zaman, evrenin 4. boyutudur, çünkü uzayda hareket etmek zamanda hareketi de gerektirir.
.
S- Neden 3 boyuttan fazlasını görselleştiremiyoruz?
Cevap: Dış dünyada sadece üç uzamsal boyut vardır ve bu nedenle insanlar nesneleri 2 boyut ile görüp ve 3 boyut versiyonlarında algılar ve bilgiye dönüştürür.
.
S- Evrendeki en ölümcül şey nedir?
Cevap: Görünüşe ve bildiğimize göre hiçbir şey bir kara deliğe düşmekten daha ölümcül olamaz. 🙂
.
Şimdi gelelim temel bilgilerin süprizlerinin sıralamasına. Öyle bir makale haline gelsin ki bu konu ancak yeni bir bilgi var olursa yenisini yazmaya gerek kalsın.
.
Evrenin 13,8 Milyar Yaşında Olduğunu Nasıl Biliyorlar?
Gökbilimciler, Evrenin yaşını farklı yollarla hesaplarlar. Evrenimizin yaşını hesaplamanın en popüler yollarından biri, en eski yıldızları veya galaksileri, hatta belki gezegenleri bulmaktır .
.
.
Evren 14 Milyar Yıldan Daha Eski Olabilir mi?
Evren 14 milyar yıldan daha eski olabilir ve her yeni bir veri ve bilgiye dayalı evren özelliği keşfedildiğinde ona bir sınır koymayı bırakmalıyız. Örneğin, Hercules-Corona Borealis Çin Seddi’ni alın. “Hercules-Corona Borealis Great Wall”
.
Gözlemlenebilir Evren, 93 milyar ışıkyılı genişliğindedir. Hercules-Corona Borealis Çin Seddi’nin varlığı, büyüklüğü oldukça tartışmalıdır.
Buraya wikipedia linkini ekleyeyim merak edenler için. Hem bilgi hem görsel var içinde.
.
Bunun nedeni, ışığının bize ulaştığı süre içinde oluşamayacak kadar büyük olmasıdır ve bir gün Evrenin düşündüğümüzden daha yaşlı olduğunu kanıtlayabilir.
.
Bu büyük yapı, uzun bir süre bilim adamları için bir sır olarak kalacaktır. Bazıları paradoksal doğası nedeniyle varlığından bile şüphe duyuyor.
.
Ancak Çin Seddi’nin varlığını ortadan kaldırsak bile birçok bilim insanı Evrenimizin maksimum 14,5 milyar yaşında olması gerektiği konusunda hemfikirdir. Bu, Evrenin yaşına konan sınırdır, ancak henüz görülmedi.
.
Şimdi gelelim paradoksal olan ilginç bir bilgi verisinin incelenmesine.
Evrenden Daha Eski Bir Varlık Varmı ve Nedir?
Teoride, HD 140283 yıldızı veya Methuselah yıldızı Evrenimizden daha yaşlı görünüyor, ancak bu imkansız olurdu. Ya bir hesap hatası ya da evrenimizin tahmini yaşının bir hatası.
.
Nasıl bakarsanız bakın, belki de Big Bang’den önce meydana gelen bir olgu dışında hiçbir varlık Evrenimizden daha eski olmamalıdır. Aslında Big Bang’den önce ne olduğunu bilmiyoruz, ama her ne ise, en azından teoride, onu Evrenimizden biraz daha yaşlı olarak kabul edebiliriz.
Evrenimizi yaratan olay olan Big Bang, kendi içinde Evrenimizden daha eski sayılabilecek bir başlangıç ​​tekilliğinin varlığıyla başladı. Buyurun işte işin felsefik detayı. Bu konuyu tartışsınlar felsefeciler. Big Bang bilimciler tarafından ortay atıldı. felsefeciler sağ olsunlar sorular ile bunun daha anlaşılır bilgi haline gelmesi için düşünsel ufuklar açtılar.
.
Evrenimizden daha eski olabilecek başka bir olası olgu da, başka bir Evrenin varlığı olabilir. Kendi evrenimizin dışında başka Evrenlerin de var olduğunu öğrenirsek, bizim Evrenimizden daha genç ya da daha yaşlı olabilirler. Bu konuda henüz bilim kurgu aşamasında ileri bir özelliği olmayan karadelik içinde evren konusu var. O nedenle de evrenimizin de bir karadelik içinde olduğunu ileri sürenler var. karadelik içinde evreninin genişlemesi nasıl oluyor sorusunu sormadığımız sürece bu konu bir kıyıda dursun nezaketen.
.
Dünya, Evrenle Karşılaştırıldığında Kaç Yaşında?
Bunu merak edenler olabilir. Dünyamız Güneş Sistemimizdeki en eski gezegen bile değil, bu olsa olsa Jüpiter olurdu . Dünya’nın 4,54 milyar yaşında olduğu tahmin edilmektedir, bu nedenle Evrenin kendisi, ortalama olarak, Dünyamızdan yaklaşık üç kat daha yaşlıdır, ancak yalnızca Evren gerçekten 13,8 milyar yaşındaysa.
.
Galaksimiz Samanyolu 13.51 milyar yaşında olduğu için daha iyi bir karşılaştırma olabilir. Şimdiye kadar keşfedilen en eski kara deliklerden birinin 13,8 milyar yaşında olduğu tahmin ediliyor. Büyük Patlama’dan yaklaşık 690 milyon yıl önce oluştu anlamına geliyor bu veri.
.
Biraz da Biliyor musunuz sohbetine ne dersiniz? İşte sürpriz ek bilgiler.
– Başlangıçta, Evren sonsuz derecede sıcaktı – doğumundan dakikalar sonra tahminler, yaklaşık 1 milyar Kelvin derecesine sahip olduğunu gösteriyor.
– Evren %4,9 sıradan (baryonik) madde, %26,8 karanlık madde ve %68,3 karanlık enerjiden oluşur. Yalnızca en büyük yapılar göz önüne alındığında, Evren iplikçiklerden, boşluklardan, üstkümelerden ve galaksi gruplarından ve kümelerden oluşur.
– Karanlık madde ve karanlık enerji görünmez teorik maddedir. Varlıklarının tek kanıtı, bize çoğunlukla büyük kütle parçalarının eksik olduğunu söyleyen belirli fenomenlerde yatmaktadır. Böylece, bir bakıma, bu onların olası varlıklarını haklı çıkarır.
– Evren sadece genişlemekle kalmıyor, aynı zamanda genişlemesini de hızlandırıyor. Galaksiler birbirinden uzaklaşıyor ama aynı zamanda Uzay yeniden hareket ediyor/genişliyor.
– Birçok teorisyen, Evrenimizin topluca çoklu evren olarak adlandırılan bir dizi ayrı evrenden biri olduğunu öne sürüyor.
– Her şey Big Bang’den sonra yaratıldığı için bizler de yıldız malzemelerinden yapıldık.
– Popüler bir inanç, kendimizi deneyimlemek için tasarlanmış Evren olduğumuzu belirtir. Gerçek ne olursa olsun, bir anlamda biz Evren’iz.
– Evren kelimesi, daha sonra “universum” haline gelen Latince “universus” kelimesinden ve bir anlamda bütün anlamına gelen eski Fransızca “univers” kelimesinden gelir.
.
Galaksimiz Samanyolu Hakkında Temel Bilgiler ve Özet
Evrende en az 100 milyar galaksi var ve Samanyolu bunlardan sadece biri.
Samanyolu – dört tür gökadadan – sarmal çubuklu bir gökada türüdür.
Çıplak gözle gördüğümüz her yıldız Samanyolu galaksisindedir. Samanyolu dışında gökyüzünde çıplak gözle görebileceğiniz tek nesne Andromeda Galaksisidir.
Eskiler Samanyolu’nu biliyorlardı ama tam olarak ne olduğunu bilmiyorlardı. 1610’da Galileo Galilei teleskopunu gökyüzüne doğrulttu ve binlerce yıldız gördü. Daha fazla gözlem yapıldı ve Andromeda galaksisinin Edwin Hubble tarafından keşfinden sonra, Samanyolu’nun birçok galaksiden sadece biri olduğu sonucuna varıldı.
Samanyolu’nun galaktik merkezi, Güneşimizden yaklaşık 25.000 ışıkyılı uzaklıktadır.
Galaktik merkezde, Güneşimizin kütlesinin yaklaşık 4,3 milyonu olan süper kütleli bir kara delik olan Sagittarius A* bulunur. Bu, galaksilerin galaktik merkezlerinin ortak bir özelliğidir.
Sagittarius A*, Merkür’ün yörüngesinin büyüklüğü ile ilgilidir – 22,5 milyon km / 14 milyon mil. Bu sadece deliğin kendisi, içine girmeye çalışan nesnelerin kütlesi olan yığılma diski, Yay burcunun muazzam kütlesinden sorumludur.
Samanyolu’nun yaklaşık 100 milyon kara deliğe sahip olduğu tahmin ediliyor, ancak merkezdeki kadar devasa değil.
Samanyolu’nun kütlesinin Güneş’inkinin yaklaşık 100 milyar katı olduğuna inanılıyor, bu da galaksimizin yaklaşık 100-400 milyar yıldıza sahip olabileceği anlamına geliyor.
Samanyolu’nun yarıçapının yaklaşık 52.850 ışıkyılı olduğu tahmin edilmektedir.
Samanyolu’nun yaklaşık 12 milyar yaşında olduğuna inanılıyor.
Güneş benzeri yıldızlarının yaşanabilir bölgelerinde dönen Dünya boyutuna benzer yaklaşık 40 milyar ötegezegen (diğer yıldızların yörüngesindeki gezegenler) vardır. Samanyolu galaksisinde en az 100 milyar gezegen var.
Samanyolu galaksisi, güçlü yıldız oluşumunun manzaraları olan 4 ana sarmal kola sahiptir.
Daha birçok küçük sarmal kol da vardır. Güneşimiz şu anda böyle bir konumda, Orion Kolu adlı sarmal bir kolun hemen dışında.
Samanyolu, yaklaşık %90’ı karanlık madde, gözle görülemeyen madde ve yaklaşık %10’u “ışıklı madde” veya gözlerimizle görebildiğimiz maddeden oluşur. Bu büyük miktardaki karanlık madde, Samanyolu’nun nasıl döndüğüne dair simülasyonlarla gösterilen görünmez bir haleye neden olur.
Halo, bizi çok uzaklardan çevreleyen geniş bir küresel yıldız bulutudur. Samanyolu’nun yörüngesinde dönen evrendeki en eski yıldız grupları olan küresel kümelerin çoğu, Samanyolu’nun galaktik merkezinin yörüngesinde dönen bu hale içindedir.
Samanyolu’nun merkezi bölgesi, çoğunlukla eski, kırmızı yıldızlardan oluşan bir çubuk şeklindedir.
Gökadamız, Başak Üstkümesi’nin dış kenarına yakın bir yerde bulunan diğer birçok gökada grubu ve kümesinden biri olan Yerel Grup adı verilen küçük bir gökada kümesine aittir.
Galaksimiz diğer küçük galaksileri yutarak büyüdü. Böyle bir süreç şimdi bile devam ediyor. Büyük ve Küçük Macellan Bulutları Samanyolu galaksisinin yörüngesindeyken, Yay cüce galaksisi Samanyolu galaksisinin ana gövdesiyle birleşme sürecindedir.
Tahmini hesaplamalar, galaksimizin de Andromeda galaksisi ile yaklaşık 8 milyar yıl veya daha kısa bir süre içinde çarpışacağını tahmin ediyor.
Samanyolu galaksisi, Shapley Çekici olarak adlandırılan yoğun bir şekilde paketlenmiş uzay bölgesine doğru saniyede 600 km / 372 mil hızla hareket ediyor. Galaksinin boyutuyla karşılaştırıldığında, doğru hareket hızı aslında daha küçüktür.
Shapley Çekici’nin çekme etkisine ek olarak, Samanyolu galaksisi de Dipol Kovucu tarafından itilir – boş bir boşluk. (Bu konu için yukarıda grubumuzda yayınlanan bir makale linki vermiştik)
Samanyolu galaksisindeki bilinen en eski ötegezegen, yaklaşık 12.7 milyar yaşında olduğuna inanılan Methuselah olarak adlandırılıyor.
Samanyolu’nun görünür maddesinin yaklaşık %10-15’i toz ve gazdan oluşur, geri kalanı yıldızlardır.
.
Sadece Samanyolu için çok detaylı bir yazı da yakında hazırlayıp paylaşmayı düşünüyorum. Takipte kalın.
Kaynakçalar.
Evren içeriği hakkında olanlar.
.
İçerik bilgileri
.
Genişleme ve yaşlanma süreç hesabı
.
Evren yaş ve süreç bilgileri
.
Meraklıları için Nasa’nın Evreni Öğrenme Sitesi
06Kasım ®️   |   İstanbul’un Siyasi Gazetesi

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP
    Alanya escort Manavgat escort Fethiye escort Kemer escort Didim escort Çanakkale escort Aydın escort Muğla escort Tekirdağ escort Manisa escort Balıkesir escort Trabzon escort Elazığ escort Ordu escort Kütahya escort Isparta escort Rize escort Kahramanmaraş escort Yalova escort Giresun escort Yozgat escort Tokat escort Şanlıurfa escort Sivas escort Batman escort Erzurum escort Sinop escort Kırşehir escort Karaman escort Kırıkkale escort Bolu escort Amasya escort Niğde escort Uşak escort Edirne escort Çorum escort Osmaniye escort Zonguldak escort Van escort Erzincan escort Söke escort Bodrum escort Çerkezköy escort Akhisar escort Bandırma escort Ayvacık escort Akçaabat escort Karakoçan escort Altınordu escort Tavşanlı escort Eğirdir escort Ardeşen escort Afşin escort Altınova escort Bulancak escort Sorgun escort Erbaa escort Viranşehir escort Zara escort Kozluk escort Aziziye escort Ayancık escort Kaman escort Ermenek escort Keskin escort Gerede escort Göynücek escort Bor escort Banaz escort Havsa escort Osmancık escort Bahçe escort Alaplı escort Başkale escort Kemah escort Nazilli escort Fethiye escort Çorlu escort Alaşehir escort Altıeylül escort Biga escort Araklı escort Kovancılar escort Fatsa escort Simav escort Yalvaç escort Çayeli escort Dulkadiroğlu escort Çiftlikköy escort Espiye escort Sarıkaya escort Niksar escort Suruç escort Yıldızeli escort Sason escort Horasan escort Boyabat escort Mucur escort Sarıveliler escort Yahşihan escort Göynük escort Gümüşhacıköy escort Çamardı escort Eşme escort İpsala escort Sungurlu escort Hasanbeyli escort Çaycuma escort İpekyolu escort Refahiye escort Kuşadası escort Marmaris escort Süleymanpaşa escort Turgutlu escort Susurluk escort Gelibolu escort Of escort Ünye escort Domaniç escort Fındıklı escort Elbistan escort Çınarcık escort Tirebolu escort Akdağmadeni escort Turhal escort Eyyübiye escort Suşehri escort Yakutiye escort Gerze escort Mengen escort Merzifon escort Ulukışla escort Sivaslı escort Keşan escort Kadirli escort Ereğli escort Özalp escort Tercan escort Efeler escort Didim escort Çine escort Dalaman escort Menteşe escort Milas escort Ortaca escort Seydikemer escort Ergene escort Kapaklı escort Malkara escort Salihli escort Şehzadeler escort Soma escort Yunusemre escort Ayvalık escort Bigadiç escort Burhaniye escort Gönen escort Karesi escort Çan escort Yenice escort Ortahisar escort Yomra escort Perşembe escort Pazar escort Onikişubat escort Pazarcık escort Türkoğlu escort Eynesil escort Görele escort Piraziz escort Yağlıdere escort Çayıralan escort Boğazlıyan escort Zile escort Siverek escort Karaköprü escort Haliliye escort Akçakale escort Şarkışla escort Gemerek escort Oltu escort Palandöken escort Mudurnu escort Suluova escort Taşova escort Toprakkale escort Kilimli escort Tuşba escort Üzümlü escort http://www.kadinescort.net Gaziantep escort Denizli escort Adana escort Hatay escort Aydın escort İzmir escort Ankara escort Antalya escort Bursa escort İstanbul escort Kocaeli escort Konya escort Muğla escort Malatya escort Kayseri escort Mersin escort Samsun escort Sinop escort Tekirdağ escort Eskişehir escort Yalova escort Rize escort Amasya escort Balıkesir escort Çanakkale escort Bolu escort Erzincan escort Şırnak escort Van escort Yozgat escort Zonguldak escort Afyon escort Adıyaman escort Bilecik escort Aksaray escort Ağri escort Bitlis escort Siirt escort Çorum escort Burdur escort Diyarbakir escort Edirne escort Düzce escort Erzurum escort Kırklareli escort Giresun escort Kilis escort Kars escort Karabük escort Kırıkkale escort Mardin escort Kırşehir escort Maraş escort Manisa escort Muş escort Kastamonu escort Ordu escort Nevşehir escort Sakarya escort Osmaniye escort Şanliurfa escort Sivas escort Trabzon escort Tokat escort Ardahan escort Bartın escort Karaman escort Batman escort Bayburt escort Bingöl escort Elaziğ escort Gümüşhane escort Hakkari escort Isparta escort Uşak escort Igdır escort Keşan escort Safranbolu escort Boyabat escort Kızıltepe escort Üzümlü escort Bucak escort Kadirli escort Bornova escort Batıkent escort Alanya escort İnegöl escort Orhangazi escort İzmit escort Akşehir escort Tarsus escort İlkadım escort Çerkezköy escort Ardeşen escort Kuşadası escort Merzifon escort Bandırma escort Çerkeş escort Gelibolu escort Gerede escort Antakya escort Ceyhan escort Dinar escort Besni escort Bozüyük escort Eskil escort Diyadin escort Ahlat escort Çivril escort Bağlar escort Akçakoca escort Aziziye escort Lüleburgaz escort Şahinbey escort Bulancak escort Digor escort Keskin escort Bünyan escort Kaman escort Battalgazi escort Elbistan escort Akhisar escort Bulanık escort Bodrum escort Altınordu escort Bor escort Avanos escort Adapazarı escort Virenşehir escort Gemerek escort Kangal escort Akçaabat escort Erbaa escort Tavşanlı escort Karşıyaka escort Çankaya escort Manavgat escort Nilüfer escort Arnavutköy escort Gebze escort Beyşehir escort Silifke escort Atakum escort Çorlu escort Çayeli escort Didim escort Suluova escort Edremit escort Ilgaz escort Biga escort Göynük escort İskenderun escort Çukurova escort Kaynaşlı escort Emirdağ escort Gölbaşı escort Söğüt escort Ortaköy escort Dogubayazıt escort Güroymak escort Karahayıt escort Bismil escort Horasan escort Mucur escort Babaeski escort Şehitkamil escort Espiye escort Kağızman escort Yahşihan escort Develi escort Doğanşehir escort Afşin escort Alaşehir escort Malazgirt escort Marmaris escort Fatsa escort Ürgüp escort Akyazı escort Eyyübiye escort Şarkışla escort Araklı escort Niksar escort Simav escort Buca escort Çubuk escort Muratpaşa escort Görükle escort Avcılar escort Darıca escort Çumra escort Anamur escort Çarşamba escort Ergene escort Fındıklı escort Nazilli escort Taşova escort Susurluk escort Çan escort Mudurnu escort Defne escort Kozan escort Sandıklı escort Yahyalı escort Patnos escort Kahta escort Pamukkale escort Ergani escort Oltu escort Nizip escort Görele escort Sarıkamış escort Yeşilyurt escort Dulkadiroğlu escort Kırkağaç escort Varto escort Fethiye escort Kumru escort Erenler escort Akçakale escort Suşehri escort Of escort Turhal escort Torbalı escort Haymana escort Kepez escort Osmangazi escort Bağcılar escort Derince escort Ereğli escort Erdemli escort Bafra escort Kapaklı escort Pazar escort Davutlar escort Altıeylül escort Ayvacık escort Dörtyol escort Sarıçam escort Sur escort Palandöken escort Nurdağı escort Tirebolu escort Zile escort Ünye escort Selim escort Kocasinan escort Onikişubat escort Salihli escort Milas escort Pamukova escort Birecik escort Yıldızeli escort Ortahisar escort Malkara escort Yakutiye escort Zara escort Yomra escort Konak escort Keçiören escort Lara escort Yıldırım escort Beylikdüzü escort Gölcük escort Karatay escort Mezitli escort Canik escort Efeler escort Ayvalık escort Kırıkhan escort Seyhan escort Melikgazi escort Pazarcık escort Soma escort Dalaman escort Sapanca escort Haliliye escort Ödemiş escort Mamak escort Kemer escort Mudanya escort Çekmeköy escort Körfez escort Meram escort Aliağa escort Polatlı escort Belek escort Gemlik escort Esenler escort Fatih escort Selçuklu escort Akdeniz escort Terme escort Söke escort Karesi escort Yüreğir escort Payas escort Talas escort Türkoğlu escort Turgutlu escort Datça escort Gümbet escort Serdivan escort Karaköprü escort Çeşme escort Sincan escort Gaziemir escort Ulus escort Kaş escort Gürsu escort Güngören escort Mut escort Samandağ escort Yunusemre escort Köyceğiz escort Siverek escort Toroslar escort Menteşe escort Kadıköy escort İznik escort Serik escort Menemen escort Aksu escort Kağıthane escort Kartal escort Maltepe escort Kestel escort Yenişehir escort Yatağan escort Tire escort Finike escort Pendik escort Sarıyer escort Şişli escort Sultangazi escort Tuzla escort Urla escort Konyaaltı escort Korkuteli escort Kumluca escort Karacabey escort Ümraniye escort Üsküdar escort Zeytinburnu escort Tekirdağ masaj salonu Adana masaj salonu Mersin masaj salonu Bursa masaj salonu Muğla masaj salonu Balıkesir masaj salonu Kocaeli masaj salonu İstanbul masaj salonu Ankara masaj salonu Antalya masaj salonu İzmir masaj salonu Denizli masaj salonu Çanakkale masaj salonu Sakarya masaj salonu Manisa masaj salonu Malatya masaj salonu Yalova masaj salonu Sivas masaj salonu Tokat masaj salonu Kayseri masaj salonu Trabzon masaj salonu Aydın masaj salonu Elazığ masaj salonu Afyon masaj salonu Kütahya masaj salonu Ordu masaj salonu Eskişehir masaj salonu Gaziantep masaj salonu istanbul masaj salonu ankara masaj salonu izmir masaj salonu bursa masaj salonu antalya masaj salonu adana masaj salonu konya masaj salonu şanlıurfa masaj salonu gaziantep masaj salonu kocaeli masaj salonu mersin masaj salonu diyarbakır masaj salonu hatay masaj salonu manisa masaj salonu kayseri masaj salonu samsun masaj salonu balıkesir masaj salonu maraş masaj salonu van masaj salonu aydın masaj salonu tekirdağ masaj salonu sakarya masaj salonu denizli masaj salonu muğla masaj salonu bağcılar masaj salonu bahçelievler masaj salonu esenler masaj salonu esenyurt masaj salonu kadıköy masaj salonu kağıthane masaj salonu kartal masaj salonu küçükçekmece masaj salonu maltepe masaj salonu pendik masaj salonu sultangazi masaj salonu ümraniye masaj salonu üsküdar masaj salonu aliağa masaj salonu alsancak masaj salonu bayraklı masaj salonu bornova masaj salonu buca masaj salonu çeşme masaj salonu çiğli masaj salonu gaziemir masaj salonu karşıyaka masaj salonu konak masaj salonu menemen masaj salonu ödemiş masaj salonu torbalı masaj salonu çankaya masaj salonu keçiören masaj salonu mamak masaj salonu polatlı masaj salonu sincan masaj salonu alanya masaj salonu belek masaj salonu kaş masaj salonu kemer masaj salonu korkuteli masaj salonu lara masaj salonu manavgat masaj salonu serik masaj salonu side masaj salonu didim masaj salonu efeler masaj salonu kuşadası masaj salonu nazilli masaj salonu altıeylül masaj salonu bandırma masaj salonu edremit masaj salonu karesi masaj salonu susurluk masaj salonu gemlik masaj salonu gürsu masaj salonu inegöl masaj salonu mudanya masaj salonu nilüfer masaj salonu osmangazi masaj salonu yıldırım masaj salonu biga masaj salonu çan masaj salonu gelibolu masaj salonu adıyaman masaj salonu afyon masaj salonu ağrı masaj salonu aksaray masaj salonu amasya masaj salonu ardahan masaj salonu artvin masaj salonu bartın masaj salonu batman masaj salonu bayburt masaj salonu bilecik masaj salonu bingöl masaj salonu bitlis masaj salonu bolu masaj salonu burdur masaj salonu çanakkale masaj salonu çankırı masaj salonu çorum masaj salonu düzce masaj salonu edirne masaj salonu elazığ masaj salonu erzincan masaj salonu erzurum masaj salonu eskişehir masaj salonu giresun masaj salonu gümüşhane masaj salonu ığdır masaj salonu ısparta masaj salonu karabük masaj salonu karaman masaj salonu kastamonu masaj salonu kilis masaj salonu kırıkkale masaj salonu kırklareli masaj salonu kırşehir masaj salonu uşak masaj salonu kütahya masaj salonu malatya masaj salonu mardin masaj salonu nevşehir masaj salonu niğde masaj salonu ordu masaj salonu trabzon masaj salonu osmaniye masaj salonu rize masaj salonu siirt masaj salonu sinop masaj salonu sivas masaj salonu tokat masaj salonu karahayıt masaj salonu pamukkale masaj salonu nizip masaj salonu şahinbey masaj salonu şehitkamil masaj salonu antakya masaj salonu defne masaj salonu iskenderun masaj salonu darıca masaj salonu gebze masaj salonu gölcük masaj salonu izmit masaj salonu körfez masaj salonu akşehir masaj salonu beyşehir masaj salonu ereğli masaj salonu karatay masaj salonu meram masaj salonu selçuklu masaj salonu akhisar masaj salonu alaşehir masaj salonu soma masaj salonu turgutlu masaj salonu akdeniz masaj salonu anamur masaj salonu erdemli masaj salonu mezitli masaj salonu silifke masaj salonu tarsus masaj salonu toroslar masaj salonu yenişehir masaj salonu bodrum masaj salonu dalaman masaj salonu fethiye masaj salonu köyceğiz masaj salonu marmaris masaj salonu menteşe masaj salonu milas masaj salonu adapazarı masaj salonu serdivan masaj salonu atakum masaj salonu çarşamba masaj salonu ilkadım masaj salonu eyyübiye masaj salonu siverek masaj salonu viranşehir masaj salonu çerkezköy masaj salonu çorlu masaj salonu erbaa masaj salonu