bettilt giriş

DOLAR 16,8353 0.47%
EURO 17,6105 0.72%
ALTIN 977,000,12
BITCOIN 3329073,94%
İstanbul
28°

AÇIK

17:13

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

İZMİR GAZİEMİR NÜKLEER MUAMMASI

İZMİR GAZİEMİR NÜKLEER MUAMMASI

ABONE OL
Haziran 20, 2022 14:34
İZMİR GAZİEMİR NÜKLEER MUAMMASI
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Muamma; meçhuller, bilinmezler yumağı, demek…

İZMİR GAZİEMİER’DE ORTAYA ÇIKAN NÜKLEER MUAMMA 

İzmir Gaziemir’de 2014’te, akümülatör için bir kurşun döküm fabrikası odağı dolayında  tam nükleer bir muamma ortaya çıktı. Sorunu, örneğin, 3 Haziran 2020 itibariyle, şuradan okuyabiliyoruz (https://ekolojibirligi.org/gaziemirdeki-nukleer-atiklar-12-yildir-cevre-sagligi-ve-yasami-tehdit-ediyor/):

Gaziemir’in Akçay Caddesi üzerinde 1940 yılında kurulan Aslan Avcı’ya ait kurşun ve döküm fabrikasında, Türkiye’de bulunmayan nükleer çubuklar (Europium 152) getirilerek kurşun ve gümüş geri dönüştürülmüş, bu işlemlerin ardından kalan tehlikeli atıklar rastgele etraftaki araziye gömülmüştü. İzmirlilerin yüreğini ağzına getiren bu vaka üzerine Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun olay yerinde yaptığı incelemede 2007 yılında korkunç gerçek gün yüzüne çıkmıştı. 70 dönümlük arazide radyoaktif ve tehlikeli atık miktarının yaklaşık 100 bin ton olduğu saptanmıştı. Bunun üzerine arazi tel örgülerle çevrilerek ‘radyasyon alanı’ olduğu belirtilen uyarı levhaları asıldı. Fabrika sahipleri 2010 yılında fabrikayı kapatarak tesisi metruk halde bıraktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yasa dışı faaliyette bulunarak çevreye ve halk sağlığına ölümcül zararlar veren sorumlu şirkete 5.7 milyon TL para cezası kesildiğini açıkladı. Fakat şirketten böyle bir ceza parası alınmadığı öğrenildi. Aslan Avcı’nın radyasyon nedeniyle ölümünden sonra şirket yönetimini devralan yabancı uyruklu torunları, isim ve yer değişikliğine giderek, Torbalı’da Heper Metal Döküm Sanayi A.Ş. adıyla tesis açtı. Denetim yapmayan ve görevini ihmal eden yetkililer ile ilgili de hiçbir yasal işlem yapılmadı. Gaziemir’deki metruk fabrika kaderine terk edildi. Nükleer çöplük olarak anılan Gazmiemir’deki sahanın temizlenmesi için çalışmalar, olgunun ortaya çıkmasının üzerinden 7 yıl geçtikten sonra başlatılmıştı. ÇED raporu olmadan girişilen temizlik çalışması nükleer atık bertarafında hiçbir uzmanlığı olmayan Turanlar A. Ş.’ye verilmişti. Şirket 1 yıl dolmadan ödenek alamadığı gerekçesiyle çalışmaları bıraktı. 2017’de tartışmalar arasında ÇED raporu çıktı, fakat hiçbir somut adım atılmadı. Uzmanlar, nükleer atıkların toprak, hava, suyu kirletmeye ve tüm canlılara ölüm saçmaya devam ettiğini vurguluyor.”

2012’DEKİ BEYANATIM

Bu konuda birçok beyanat verdim. 4 Aralık 2012’de Serkan Ocak, Radikal’de, dediklerime atfen aşağıdakileri yazmış:   

TAEK’in Açıklaması Tam Bir Cahil Beyanı ( 8 Aralık 2012) Kaynak: http://nukleersiz.org/haber/taekin-aciklamasi-tam-bir-cahil-beyani; http://www.gazetedokuzeylul.com/haber/2015/taekin-aciklamasi-tam-bir-cahil-beyani.html Dünyaca ünlü nükleer bilimci Prof. Dr. Tolga Yarman İzmir’deki tehlikeli atıklar için konuştu. Pek çok bilim insanı suskun kalırken Gaziemir’deki kurşun fabrikasının radyasyonlu atıklarını yorumlayan Okan Üniversitesi’nin nükleer bilimler konusunda dünyaca ünlü öğretim üyesi Prof. Dr. Tolga Yarman, TAEK’in açıklaması için “Tam anlamıyla, bir cahil beyanı” dedi. Gaziemir’de 1940’lardan beri kurşun üretimi yapan Aslan Avcı Döküm Sanayi adlı fabrika atıklarını onlarca yıl bertaraf etmek yerine gömdü. 2007’de bu atıklarında radyoaktivite olduğunu belirleyen Türkiye’nin radyasyon konusundaki en üst düzey yetkili kurumu Başbakanlık’a bağlı Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), çarşamba günü fabrikada yarım saatlik yaptığı inceleme sonunda açıklamasında, “Ölçülen radyasyon seviyeleri çevrede yaşayan halkın sağlığı için tehdit oluşturmamaktadır” dedi. Açıklama kimseyi tatmin etmedi. Pek çok bilim insanı suskun kalırken sorularımızı yanıtlayan Okan Üniversitesi’nin nükleer bilimler konusunda dünyaca ünlü öğretim üyesi Prof. Dr. Tolga Yarman, TAEK’in açıklamasını “Tam anlamıyla, bir cahil beyanı” şekilnde yorumladı.

Savcıları ve MIT’i İlgilendiriyor

Alanda yarım saatlik bir gezintiyle raporlamanın sağlıksızlığı üzerinde duran Yarman, öncelikle atıkların tesbit edilmesi gerektiğini, “Nerede ne kadar tam ne var, bir anlamda “nükleer bir arkeoloji” çalışması, kazı, yapılması gerekiyor. Nükleer atık olduğuna dair kuşku duymuyorum. Sonra, bu alanın karantinaya alınmasi gerek. En son, atıkları buradan alıp neresi olacaksa artık, oraya taşımak ve dikkatli biçimde gömmek gerekiyor. Beni en çok düşündüren, söz konusu radyoaktif malzemenin oraya nasıl geldiği. İçeriden olamaz. Dolayısıyla dışarıdan gelmiş… İz sürmek gerekiyor. Görev, içeride cumuriyet savcılarını ilgilendirdiği kadar, diş boyutu itibariyle, Milli İstihbarat Teşkilatımızı ilgilendiriyor” dedi. Kurum yetkililerinin beyanlarına çok üzüldüğünü bu beyana hoca olarak boş kağıda dahi ‘0’ değil ‘1’ vermek gibi bir huyu olmasına rağmen ’10’ üzerinden ‘0’ verdiğini belirten Prof. Dr. Yarman, “Hiç ‘0’ vermedim diyemem. Kağıtta olan beyanın konuyla alakası yoksa ibret-ul âlem için, evet ‘0’ veririm” dedi.

Pimi Çekilmiş Bomba Gibi

Prof. Dr. Yarman fabrikanın imal ettiği ürünlere radyoaktivitenin bulaşmamış olabileceğine ihtimal veremediğini dile getirdi. “Bu durumda, bu ürünlerin de takip altına alınması zorunluluğu bulunuyor” diyen Yarman, “TAEK durumu resmi raporlarla ve yıllar öncesinden bilmesine ve bildirmesine karşın, işaret ettiğim gereklerin tetiğini çekmemiş olmasına afallıyorum. Bir defa, bu malzeme yurt dışından bize, üstelik İzmir’in göbeğine kadar gelmişse, kimbilir başka yerlerde, nerelerden gelmiş neler var? Fabrika’nın ürünleri etrafta, pimi çekilmiş saatli bomba gibi dolaşıyor. Fabrika çevresinde çoluk çocuk oynamakta. Ne diyeyim: Allah korusun!” şeklinde konuştu.

Aşağıda Ne Var?

TAEK’ten 3 uzmanın geçtiğimiz çarşamba alanda yaptığı 30 dakikalık incelemeden bir gün sonra açıkladığı raporda yer alan cümleleri satır satır yorumlayan Prof. Dr. Yarman, raporda yer alan ‘Ölçülen radyasyon seviyeleri çevrede yaşayan halkın sağlığı için tehdit oluşturmamaktadır’ cümlesi için “Bu çok sathi bir beyan. Asağıda ne var, bunu bilmek isteriz. Muhakkak bir sey var ki, yukarıdan ölçülen radyasyon, civardaki olağan radyasyondan iki üç kat daha fazla çıkıyor. İkincisi, aşağıdan, yer altı sularıyla, hangi radyoaktivite nerelere sürükleniyor, çevreyi nasıl tehdit ediyor? Bu araştırılmadan savsaklanacak bir soru değildir. Ayrıca, söz konusu mevkinin yanı başından geçen bir dereden bahsediliyor, dere suyunda radyasyon ölçümü yapmak atla deve değil ki! Emin olmak için muhakkak yapacaksınız. Yapmadan beyanda bulunmaya hakkınız yoktur.

Şu da var tabii, bugün olmaz, yarın sızar, dere suyuna karışır… Kazıp, otopsi yapacaksınız, anlayıp, ya teskin olacaksınız, ya da gereğini yapacaksınız” dedi.

Çocuklara Masal Söylüyorsun!

TAEK’in raporunda yer alan “daha önceki yıllarda yapılan ölçüm ve analizlerle teyit edildiği şekilde, radyoaktivite bulaşmış cüruf atıklarından radyoaktivitenin çevresel ortamlara yayılması olası görülmemektedir” tespitine de “Bu nasıl beyan böyle?” diye tepki gösteren Prof. Yarman, “Demek radioaktivite vardı ve sen bunu ölçtün, biliyorsun, peki buraya nereden gelmiş? İz sürdün mü? Aklina bile gelmemiş. Hayrete düşmemek mümkün değil. Ayrıca aşağıda ne var, onu da tam bilmiyorsun, o zaman cocuklara masal söylüyorsun. Ya fabrika ürünleri, onların etrafta saatli bomba gibi dolastiğını da mı aklına getirmiyorsun?” diye konuştu.

Göz Göre Göre Getirilmiş

Rapordaki “hurda malzemelerin eritilerek mamul madde üretimi sürecinde radyoaktif maddeler atıklarda kalmış olup…” cümlesine , “Bu tam anlamıyla, bir cahil beyanıdır” diyen Prof. Dr. Yarman, “…tesiste geçmişte üretilmiş olan kurşun mamullerde radyoaktivite bulunmadığı da ayrıca yapılan ölçümlerle tespit edilmiştir” cümlesi için ise şunları söyledi: “İlgili kurum yetkilileri burada yakayı fena halde kaptırmaktadır. Eğer kurşunda radyoaktivite yoksa, bu şu demektir: Birileri Türkiye’ye kurşun muhafaza altında, yanmış nükleer yakıt elemanı getirmiştir, kurşunu eritmiştir, akü yapımında kullanmıştır. Geri kalanı atmıştır. Geriye kalan nedir? Nükleer reaktörden çıkan, yüksek derecede radyoaktif, yanmış yakıt elemanı. Kurşun muhafaza altında örneğin kullanım süresini doldurmuş Kobalt-60 izotopu da olabilirdi, ama atıklarda Europium-152 tesbit edilmiştir ki, Europium-152 atom çekirdeği ancak yanmış nükleer yakıt elemanlarında bulunur. Demek ki, Türkiye’ye, göz göre göre yanmış nükleer reaktör elemanları getirilmiş ve burada ticarî faaliyet adına, cahilâne ve feci biçimde işleme tabi tutulmuştur.

Ciddi Cürüm İşlenmiştir

Prof. Dr. Tolga Yarman çarpıcı tespitlerini şu cümlelerle aktardı: “Söz konusu işlemleri yapmış olan işçilerin hayatları keşke yanılsam ama kararmış olacaktır. Söz konusu tesbitleri yapmış fakat bunun dışında hiç bir şey yapmamış resmî kurum yetkililerimiz ciddi olarak cürüm islemişlerdir. En iyi ihtimalle cehaletle, ağır ihmal cürmü işlemişlerdir. Buradan cumhuriyet başsavcılarımızı ve Milli İstihbarat Teskilatımız’ı aciliyetle göreve davet ediyorum. İlgili kurum yetkilileri hala bu söylediklerimden habersiz görünmektedir. Suyuna tirit sözde öğütle, elini yıkayıp, dönüp gitmek istemektedirler. Burada açık bir görev ihmali, kötüsü idraksizliği bulunmaktadır.

Bu Açıklamaya Hadleri Yok

Yarman, TAEK’in raporundaki “haberlerde yer alan toprağın yanması, dumanların yükselmesi, bitkilerin kuruması, hayvanların ölmesi, çevrede yaşayanların nefes darlığı, öksürük, astım ve bronşit şikayetleri, havanın tuz ruhu gibi kokması ve benzeri hususların radyasyon ile ilişkisi bulunmayıp..” cümlesi için de “Bu beyana kurum yetkilisinin hiç haddi yoktur. Radyasyon enerji demektir. Asağıda açığa çıkan enerji pek cok kimyasal tezahurun tetikleyicisi pek ala olabilir” dedi.

TAEK’in Çelişkili Açıklamaları

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu (TAEK), geçtiğimiz çarşamba günü Gaziemir’deki kurşun fabrikasında yaptığı 30 dakikalık inceleme sonunda “Ölçülen radyasyon seviyeleri çevrede yaşayan halkın sağlığı için tehdit oluşturmamaktadır” dedi.

TAEK’in 2010 yılında fabrikada yaptığı incelemede ise “Radyoaktif kirlilik var” dediği, fabrikaya Ekim 2010’da da giderek ölçümler yaptığı ortaya çıktı. TAEK, 29 Eylül- 01 Ekim 2010 tarihleri arasında fabrikada radyoaktif bulaşmaya maruz kalmış malzemelere tekrar rastladığını raporladı. Valilik ve Çevre Bakanlığı’na gönderilen TAEK’in yeni başkanı Zafer Alper imzalı raporda şu ifadeler dikkat çekti: “Söz konusu firmada insan ve çevre sağlığını tehdit edebilecek, nereden geldiği belirlenemeyen ve sürekliliğini koruyan bir radyoaktif kirlenmenin olduğu anlaşılmaktadır.” TAEK o dönemde fabrikada 3 gün süren incelemeyi şu ifadelerle ilgili kurumlara anlatmıştı: “Radyoaktivite tespit edilen numunelerin analizleri sonucunda, radyoaktiviteye sebep olan malzemelerin ‘Europium 152’ (Eu-152) radyoaktif kaynağı olduğu tespit edilmiştir.” Söz konusu madde, nükleer atık çubuklarından bulaşan ve Türkiye’ye girişi yasak bir madde. TAEK, 3 Kasım 2012’de valiliğe ve bakanlığa gönderilen bir yazı ile de ‘ortak çalışma’ talep etti: “Söz konusu durumun çözümü ilgili kurum ve kuruluşların ortak çalışmasını gerektirmektedir… Kurumumuz ve Çevre Bakanlığı’nın görüşleri alınmadan firmaya ait tesis sahalarının ve saha üzerindeki yapıların hiçbir suretle başka bir gerçek ya da tüzel kişiye kiralanmaması, satılmaması ve devredilmemesi gerekmekte olup konu hakkında ilgili birimlerin ve firmasının uyarılması gereğini arz ederim.”

17 HAZİRAN 2022’DE CUMHURİYET GAZETESİ’NDE ÇIKAN HABER

Nihayet geçen gün Cumhuriyet Gazetesi’nde şu haber çıktı:

260 ton Radyoaktif Atık İzmir’den İstanbul’a nakledildi

Türkiye Enerji, Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu (TENMAK), Gaziemir Belediyesi’nin başvurusu üzerine ‘İzmir’in Çernobili’ olarak nitelendirilen 70 dönümlük alandan çıkarılan 260 ton radyoaktif atığın İstanbul’da bir tesiste depolandığını, kalan atığın da gelecekte ortaya çıkarılarak teslim alınacağını bildirdi.

Anladığım, 500 bin ton radyoaktif atık tesbit edilmiş, demek ki bunun 2000’de biri, İstanbul’a, pek muhtemelen Çekmece Nükleer Araştırma Merkezi’ne getirilip, gömülmüş…

Tam öyle mi yapmak gerekirdi? Bence hayır!.. Ayrıca geriye kalan yuvarlak 500 bin ton atık n’olacak? Ama ortada, o kadar çok arıza var ki, olup bitende, hani “Bunları hiç sorun etmeye değmez!”, diyeceğim…

VALLAHİ, İÇİM ACIYOR!..

Bakın, on yıl olmuş, neler demişim… Kısacası, “Türkiye’ye, biryerlerden yanmış nükleer yakıt çubukları getirilmiş, allaşkına uyanın!” demişim, ilgili kurum yetkililerini göreve davet etmişim… Ne yapmışlar, bugüne kadar? Belki birşeyler yaptılar ama, biz bilemiyoruz… Keşke yapmış olsalar…

Şu ki, o gün ya da bu gün, demek ki, sınırlarımızdan  bir tek Suriyeliler ya da Afganlar ellerini kollarını sallaya sallaya, güzel yurdumuza geliyor değiller… Birilerinin nükleer santrallerinden çıkan ölümcül kere ölümcül, yanmış nükleer yakıtları da geliyor…

Gaziemir nükleer muamması, ne hazindir ki, çözülmüş değil!..

Vallahi içim acıyor!..

Prof. Dr. Nükleer Mühendis Tolga Yarman

Türkiye Atom Enerjisi Kurumu

Danışma Kurulu ve Nükleer Güvenlik Komitesi Eski Üyesi

19 Haziran 2022

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
Alanya escort Manavgat escort Fethiye escort Kemer escort Didim escort Çanakkale escort Aydın escort Muğla escort Tekirdağ escort Manisa escort Balıkesir escort Trabzon escort Elazığ escort Ordu escort Kütahya escort Isparta escort Rize escort Kahramanmaraş escort Yalova escort Giresun escort Yozgat escort Tokat escort Şanlıurfa escort Sivas escort Batman escort Erzurum escort Sinop escort Kırşehir escort Karaman escort Kırıkkale escort Bolu escort Amasya escort Niğde escort Uşak escort Edirne escort Çorum escort Osmaniye escort Zonguldak escort Van escort Erzincan escort Söke escort Bodrum escort Çerkezköy escort Akhisar escort Bandırma escort Ayvacık escort Akçaabat escort Karakoçan escort Altınordu escort Tavşanlı escort Eğirdir escort Ardeşen escort Afşin escort Altınova escort Bulancak escort Sorgun escort Erbaa escort Viranşehir escort Zara escort Kozluk escort Aziziye escort Ayancık escort Kaman escort Ermenek escort Keskin escort Gerede escort Göynücek escort Bor escort Banaz escort Havsa escort Osmancık escort Bahçe escort Alaplı escort Başkale escort Kemah escort Nazilli escort Fethiye escort Çorlu escort Alaşehir escort Altıeylül escort Biga escort Araklı escort Kovancılar escort Fatsa escort Simav escort Yalvaç escort Çayeli escort Dulkadiroğlu escort Çiftlikköy escort Espiye escort Sarıkaya escort Niksar escort Suruç escort Yıldızeli escort Sason escort Horasan escort Boyabat escort Mucur escort Sarıveliler escort Yahşihan escort Göynük escort Gümüşhacıköy escort Çamardı escort Eşme escort İpsala escort Sungurlu escort Hasanbeyli escort Çaycuma escort İpekyolu escort Refahiye escort Kuşadası escort Marmaris escort Süleymanpaşa escort Turgutlu escort Susurluk escort Gelibolu escort Of escort Ünye escort Domaniç escort Fındıklı escort Elbistan escort Çınarcık escort Tirebolu escort Akdağmadeni escort Turhal escort Eyyübiye escort Suşehri escort Yakutiye escort Gerze escort Mengen escort Merzifon escort Ulukışla escort Sivaslı escort Keşan escort Kadirli escort Ereğli escort Özalp escort Tercan escort Efeler escort Didim escort Çine escort Dalaman escort Menteşe escort Milas escort Ortaca escort Seydikemer escort Ergene escort Kapaklı escort Malkara escort Salihli escort Şehzadeler escort Soma escort Yunusemre escort Ayvalık escort Bigadiç escort Burhaniye escort Gönen escort Karesi escort Çan escort Yenice escort Ortahisar escort Yomra escort Perşembe escort Pazar escort Onikişubat escort Pazarcık escort Türkoğlu escort Eynesil escort Görele escort Piraziz escort Yağlıdere escort Çayıralan escort Boğazlıyan escort Zile escort Siverek escort Karaköprü escort Haliliye escort Akçakale escort Şarkışla escort Gemerek escort Oltu escort Palandöken escort Mudurnu escort Suluova escort Taşova escort Toprakkale escort Kilimli escort Tuşba escort Üzümlü escort http://www.kadinescort.net Gaziantep escort Denizli escort Adana escort Hatay escort Aydın escort İzmir escort Ankara escort Antalya escort Bursa escort İstanbul escort Kocaeli escort Konya escort Muğla escort Malatya escort Kayseri escort Mersin escort Samsun escort Sinop escort Tekirdağ escort Eskişehir escort Yalova escort Rize escort Amasya escort Balıkesir escort Çanakkale escort Bolu escort Erzincan escort Şırnak escort Van escort Yozgat escort Zonguldak escort Afyon escort Adıyaman escort Bilecik escort Aksaray escort Ağri escort Bitlis escort Siirt escort Çorum escort Burdur escort Diyarbakir escort Edirne escort Düzce escort Erzurum escort Kırklareli escort Giresun escort Kilis escort Kars escort Karabük escort Kırıkkale escort Mardin escort Kırşehir escort Maraş escort Manisa escort Muş escort Kastamonu escort Ordu escort Nevşehir escort Sakarya escort Osmaniye escort Şanliurfa escort Sivas escort Trabzon escort Tokat escort Ardahan escort Bartın escort Karaman escort Batman escort Bayburt escort Bingöl escort Elaziğ escort Gümüşhane escort Hakkari escort Isparta escort Uşak escort Igdır escort Keşan escort Safranbolu escort Boyabat escort Kızıltepe escort Üzümlü escort Bucak escort Kadirli escort Bornova escort Batıkent escort Alanya escort İnegöl escort Orhangazi escort İzmit escort Akşehir escort Tarsus escort İlkadım escort Çerkezköy escort Ardeşen escort Kuşadası escort Merzifon escort Bandırma escort Çerkeş escort Gelibolu escort Gerede escort Antakya escort Ceyhan escort Dinar escort Besni escort Bozüyük escort Eskil escort Diyadin escort Ahlat escort Çivril escort Bağlar escort Akçakoca escort Aziziye escort Lüleburgaz escort Şahinbey escort Bulancak escort Digor escort Keskin escort Bünyan escort Kaman escort Battalgazi escort Elbistan escort Akhisar escort Bulanık escort Bodrum escort Altınordu escort Bor escort Avanos escort Adapazarı escort Virenşehir escort Gemerek escort Kangal escort Akçaabat escort Erbaa escort Tavşanlı escort Karşıyaka escort Çankaya escort Manavgat escort Nilüfer escort Arnavutköy escort Gebze escort Beyşehir escort Silifke escort Atakum escort Çorlu escort Çayeli escort Didim escort Suluova escort Edremit escort Ilgaz escort Biga escort Göynük escort İskenderun escort Çukurova escort Kaynaşlı escort Emirdağ escort Gölbaşı escort Söğüt escort Ortaköy escort Dogubayazıt escort Güroymak escort Karahayıt escort Bismil escort Horasan escort Mucur escort Babaeski escort Şehitkamil escort Espiye escort Kağızman escort Yahşihan escort Develi escort Doğanşehir escort Afşin escort Alaşehir escort Malazgirt escort Marmaris escort Fatsa escort Ürgüp escort Akyazı escort Eyyübiye escort Şarkışla escort Araklı escort Niksar escort Simav escort Buca escort Çubuk escort Muratpaşa escort Görükle escort Avcılar escort Darıca escort Çumra escort Anamur escort Çarşamba escort Ergene escort Fındıklı escort Nazilli escort Taşova escort Susurluk escort Çan escort Mudurnu escort Defne escort Kozan escort Sandıklı escort Yahyalı escort Patnos escort Kahta escort Pamukkale escort Ergani escort Oltu escort Nizip escort Görele escort Sarıkamış escort Yeşilyurt escort Dulkadiroğlu escort Kırkağaç escort Varto escort Fethiye escort Kumru escort Erenler escort Akçakale escort Suşehri escort Of escort Turhal escort Torbalı escort Haymana escort Kepez escort Osmangazi escort Bağcılar escort Derince escort Ereğli escort Erdemli escort Bafra escort Kapaklı escort Pazar escort Davutlar escort Altıeylül escort Ayvacık escort Dörtyol escort Sarıçam escort Sur escort Palandöken escort Nurdağı escort Tirebolu escort Zile escort Ünye escort Selim escort Kocasinan escort Onikişubat escort Salihli escort Milas escort Pamukova escort Birecik escort Yıldızeli escort Ortahisar escort Malkara escort Yakutiye escort Zara escort Yomra escort Konak escort Keçiören escort Lara escort Yıldırım escort Beylikdüzü escort Gölcük escort Karatay escort Mezitli escort Canik escort Efeler escort Ayvalık escort Kırıkhan escort Seyhan escort Melikgazi escort Pazarcık escort Soma escort Dalaman escort Sapanca escort Haliliye escort Ödemiş escort Mamak escort Kemer escort Mudanya escort Çekmeköy escort Körfez escort Meram escort Aliağa escort Polatlı escort Belek escort Gemlik escort Esenler escort Fatih escort Selçuklu escort Akdeniz escort Terme escort Söke escort Karesi escort Yüreğir escort Payas escort Talas escort Türkoğlu escort Turgutlu escort Datça escort Gümbet escort Serdivan escort Karaköprü escort Çeşme escort Sincan escort Gaziemir escort Ulus escort Kaş escort Gürsu escort Güngören escort Mut escort Samandağ escort Yunusemre escort Köyceğiz escort Siverek escort Toroslar escort Menteşe escort Kadıköy escort İznik escort Serik escort Menemen escort Aksu escort Kağıthane escort Kartal escort Maltepe escort Kestel escort Yenişehir escort Yatağan escort Tire escort Finike escort Pendik escort Sarıyer escort Şişli escort Sultangazi escort Tuzla escort Urla escort Konyaaltı escort Korkuteli escort Kumluca escort Karacabey escort Ümraniye escort Üsküdar escort Zeytinburnu escort Tekirdağ masaj salonu Adana masaj salonu Mersin masaj salonu Bursa masaj salonu Muğla masaj salonu Balıkesir masaj salonu Kocaeli masaj salonu İstanbul masaj salonu Ankara masaj salonu Antalya masaj salonu İzmir masaj salonu Denizli masaj salonu Çanakkale masaj salonu Sakarya masaj salonu Manisa masaj salonu Malatya masaj salonu Yalova masaj salonu Sivas masaj salonu Tokat masaj salonu Kayseri masaj salonu Trabzon masaj salonu Aydın masaj salonu Elazığ masaj salonu Afyon masaj salonu Kütahya masaj salonu Ordu masaj salonu Eskişehir masaj salonu Gaziantep masaj salonu istanbul masaj salonu ankara masaj salonu izmir masaj salonu bursa masaj salonu antalya masaj salonu adana masaj salonu konya masaj salonu şanlıurfa masaj salonu gaziantep masaj salonu kocaeli masaj salonu mersin masaj salonu diyarbakır masaj salonu hatay masaj salonu manisa masaj salonu kayseri masaj salonu samsun masaj salonu balıkesir masaj salonu maraş masaj salonu van masaj salonu aydın masaj salonu tekirdağ masaj salonu sakarya masaj salonu denizli masaj salonu muğla masaj salonu bağcılar masaj salonu bahçelievler masaj salonu esenler masaj salonu esenyurt masaj salonu kadıköy masaj salonu kağıthane masaj salonu kartal masaj salonu küçükçekmece masaj salonu maltepe masaj salonu pendik masaj salonu sultangazi masaj salonu ümraniye masaj salonu üsküdar masaj salonu aliağa masaj salonu alsancak masaj salonu bayraklı masaj salonu bornova masaj salonu buca masaj salonu çeşme masaj salonu çiğli masaj salonu gaziemir masaj salonu karşıyaka masaj salonu konak masaj salonu menemen masaj salonu ödemiş masaj salonu torbalı masaj salonu çankaya masaj salonu keçiören masaj salonu mamak masaj salonu polatlı masaj salonu sincan masaj salonu alanya masaj salonu belek masaj salonu kaş masaj salonu kemer masaj salonu korkuteli masaj salonu lara masaj salonu manavgat masaj salonu serik masaj salonu side masaj salonu didim masaj salonu efeler masaj salonu kuşadası masaj salonu nazilli masaj salonu altıeylül masaj salonu bandırma masaj salonu edremit masaj salonu karesi masaj salonu susurluk masaj salonu gemlik masaj salonu gürsu masaj salonu inegöl masaj salonu mudanya masaj salonu nilüfer masaj salonu osmangazi masaj salonu yıldırım masaj salonu biga masaj salonu çan masaj salonu gelibolu masaj salonu adıyaman masaj salonu afyon masaj salonu ağrı masaj salonu aksaray masaj salonu amasya masaj salonu ardahan masaj salonu artvin masaj salonu bartın masaj salonu batman masaj salonu bayburt masaj salonu bilecik masaj salonu bingöl masaj salonu bitlis masaj salonu bolu masaj salonu burdur masaj salonu çanakkale masaj salonu çankırı masaj salonu çorum masaj salonu düzce masaj salonu edirne masaj salonu elazığ masaj salonu erzincan masaj salonu erzurum masaj salonu eskişehir masaj salonu giresun masaj salonu gümüşhane masaj salonu ığdır masaj salonu ısparta masaj salonu karabük masaj salonu karaman masaj salonu kastamonu masaj salonu kilis masaj salonu kırıkkale masaj salonu kırklareli masaj salonu kırşehir masaj salonu uşak masaj salonu kütahya masaj salonu malatya masaj salonu mardin masaj salonu nevşehir masaj salonu niğde masaj salonu ordu masaj salonu trabzon masaj salonu osmaniye masaj salonu rize masaj salonu siirt masaj salonu sinop masaj salonu sivas masaj salonu tokat masaj salonu karahayıt masaj salonu pamukkale masaj salonu nizip masaj salonu şahinbey masaj salonu şehitkamil masaj salonu antakya masaj salonu defne masaj salonu iskenderun masaj salonu darıca masaj salonu gebze masaj salonu gölcük masaj salonu izmit masaj salonu körfez masaj salonu akşehir masaj salonu beyşehir masaj salonu ereğli masaj salonu karatay masaj salonu meram masaj salonu selçuklu masaj salonu akhisar masaj salonu alaşehir masaj salonu soma masaj salonu turgutlu masaj salonu akdeniz masaj salonu anamur masaj salonu erdemli masaj salonu mezitli masaj salonu silifke masaj salonu tarsus masaj salonu toroslar masaj salonu yenişehir masaj salonu bodrum masaj salonu dalaman masaj salonu fethiye masaj salonu köyceğiz masaj salonu marmaris masaj salonu menteşe masaj salonu milas masaj salonu adapazarı masaj salonu serdivan masaj salonu atakum masaj salonu çarşamba masaj salonu ilkadım masaj salonu eyyübiye masaj salonu siverek masaj salonu viranşehir masaj salonu çerkezköy masaj salonu çorlu masaj salonu erbaa masaj salonu