DOLAR %
EURO %
ALTIN 794,330,63
BITCOIN 5709480,83%
İstanbul
°

18:11

AKŞAM'A KALAN SÜRE

ÇÖP KOVASINI KALDIR, YERE ÇÖP ATANA 351 TL CEZA KES!

ÇÖP KOVASINI KALDIR, YERE ÇÖP ATANA 351 TL CEZA KES!

ABONE OL
Şubat 28, 2021 17:17
ÇÖP KOVASINI KALDIR, YERE ÇÖP ATANA 351 TL CEZA KES!
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

‘Koca Bir caddede Çöp kovası Yok, Yere Çöp Atmanın İse Cezası Var’

Her gün yüz binlerce vatandaşın sirkülasyon halinde olduğu Maltepe’nin en yoğun Bağdat caddesinde Cemalbey de Lunaparktan başlayarak Emniyet Müdürlüğüne kadar yaklaşık iki kilometrelik alanda bir tane çöp kovası yok; vatandaşlar elinde ki çöpü atacak yer bulamıyor.

Vatandaşlar elinde ki muhtemel bir çöpü bir yer buluncaya kadar elinde taşımak zorunda; ya da cezayı göze alıp yere atmakla karşı karşıya.

Bir dönem güvenlik sorunları nedeniyle kaldırılan çöp kovalarının bu gün artık güvenli bir ortam oluştuğu ortada iken çöp kova ve bidonlarının neden hala yasaklı konumda olduğu anlaşıla bilmiş değil.

Bir yandan çevreyi kirletenlere yönelik ağır cezalar yürürlüğe koyup bir yandan da çöp kova ve bidonlarını ortadan kaldırmanın birbiri ile tezat ve çelişkili olduğu ortadadır.

Şayet vatandaş yere çöp atsın ceza keselim diye uçuk bir düşünce yok ise; yetkililerin buna bir an önce çözüm bulması gerektiği aşikârdır. Çevre ile ilgili kanun ve yasalar çıkartmak öncelikle bunun alt yapısını oluşturmaktan geçer.

Temiz bir çevre ve Maltepe için öncelikle gerekli alt yapının var edilmesi duyarlı ve bilinçli bir toplum yaratmaya öncülük eder. Akabinde yasaları en sert şekilde uygulamak çevre duyarlılığının geniş bir tabana yayılmasını sağlar.

ÇÖP KOVASI ORTADA YOK, YERE ÇÖP ATMAYA CEZA VAR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı çevrenin korunması amacıyla hazırladığı tebliğle 2020 yılında çevreyi kirletenlere yönelik cezalar yeniden düzenlenmiş; Konutlarda gürültü yapan, yere çöp atan, marketlerde poşetleri ücretsiz veren ve tehlikeli atık ithal edenlere yönelik cezalarda artış yapıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan, 2872 sayılı Çevre Kanunu uyarınca verilecek idari para cezalarına ilişkin tebliğ ile yeni yılda çevre cezaları şöyle düzenlenmişti.

Bu kapsamda ilgili düzenlemede; umuma açık yerlere çöp atarak çevreyi kirletenlere 351 lira ceza öngörülüyor.

27 Şubat 2020 / Abidin SARI – ÖZGÜR İFADE

blank
blank

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP