DOLAR 13,53550.08%
EURO 15,4606-0.04%
ALTIN 789,970,05
BITCOIN 582602-0,19%
İstanbul

PARÇALI BULUTLU

06:50

İMSAK'A KALAN SÜRE

Farkında mısınız?

Farkında mısınız?

ABONE OL
Ocak 23, 2018 15:28
Farkında mısınız?
blank
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Erken yaşta(Adölesan) doğum yapan kadınların taşıdığı riskleri araştırdık. Dünya sağlık örgütünün Adölesan yaş sınırı tanımı 10 yaş ve 19 yaş arası yapılan doğumlardır.Erken yaşta anneliğin kızlarımıza verdiği fiziksel ve ruhsal zararları yazıyoruz hep. Bir de işin farklı bir boyutu var.Peki Adölesan kadınlardan doğan bebekleri ne gibi riskler bekliyor? Adölasan gebe söz konusu olduğunda annenin sağlığı tehlike altına girdiği gibi,çocuk içinde bir takım sakıncalar ortaya çıkmaktadır. Adölesan  annelerin bebeklerinde yetişkin gebelere göre daha fazla komplikasyon bildirilmektedir. Adölesan gebelikler, bebekler açısından doğumsal malformasyon(bebeğin sakat doğması), prematürelik, preterm doğum(zamansız,erken doğum), düşük doğum ağırlığıve asfiksi(havasız kalma,soluk almanın zorlaşması) gibiyeni doğan ölüm riskini artıran ve ileriki yaşamında sağlık problemi yaşamasına neden olan sorunlar Adölesan annelerin çocuklarında daha fazla görülmektedir.
Adölesan annelerden doğan bebeklerin 20-29 yaş arasında ki annelerden doğan bebeklere göre ilk bir haftada ölüm riski %50 dir.İlk bir ayda ise ölüm riski %50-100 arasındadır. Yeni doğanlarda düşük doğum ağırlığı(DDA), ortalama doğum ağırlığı ve doğum boyunun düşük olması çok görülen komplikasyonlardır. Görülebilecek diğer komplikasyonlar ve anomalilerden bazılarını paylaşmak istiyorum sizlerle.

Motor mental gelişme gerilikleri (Çocuğun bir takım işlevlerinin yaşıtlarından farklı olması)
Körlük ve sağırlık, epilepsi,
Serebral Palsi (doğum öncesi sırasında, ya da sonrasında erken dönemde ki beyin hasarı sonucu ortaya çıkan; hareketi kısıtlayıcı, kalıcı motor-fonksiyon bozuklukları,kaybı)
Reterdasyon (gelişim dönemlerinde ortaya çıkan; çevreye uyum ve davranışlarda ki bozulma ile birlikte olan genel zihinsel fonksiyonların ortalamanın anlamlı derece de altında olması)
Konsenital Defektler (Doğum öncesi dönemde oluşan bazı anomalilerin sonucu olarak ortaya çıkan gelişim hataları)
Bebekte fizyolojik ve morfolojik hataların görülmesi
Zihinsel ya da fiziksel engelli olma riski
Oligohidramnios (Anne karnında bebeğin suyunun azalması)
Erken Membran Rüptürü ( Amniyon kesesinin doğum henüz başlamadan suların gelmesi.Bu durumda mikroorganizmalar ve enfeksiyon ajanlarına karşı bebeğin korumasız kalmasıdır)

Mekonyum Aspirasyonu (Bebeğin kakasını yutması)

Yazdıklarım yaşanacak risklerin sadece küçük bir bölümü.. Farklı sağlık sitelerinden araştırdım ve daha bir çok riskin olduğunu gördüm.
Erken yaşta evliliklerin yasallaşması Adölesan gebeliklerden doğan bebeklerin çoğalması demektir. Bu da bizim gelecek neslimize katılacak bir çok sağlıksız ya da engelli bireyler demektir… Bu olayın her iki boyutu da ülkemiz ve gelecek neslimiz için tam bir faciadır.
Derleyen ve Yazan : Gülbin Aybar

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP