DEVA Partili Karal, açlık ve yoksulluk sınırının altında maaş alan işçi, emekli ve memurları Bakan Şimşek’e sordu

ÖZEL HABER 08.07.2024 - 23:33, Güncelleme: 08.07.2024 - 23:36 5467 kez okundu.
 

DEVA Partili Karal, açlık ve yoksulluk sınırının altında maaş alan işçi, emekli ve memurları Bakan Şimşek’e sordu

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Hasan Karal, verdiği soru önergesinde açlık sınırının altında maaş alan asgari ücretli ve emekli sayısı ile yoksulluk sınırı altında yaşam mücadelesi veren memur sayılarını Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e sordu.

DEVA Partili Hasan Karal, Bakan Mehmet Şimşek’in yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na (TBMM) soru önergesi verdi. Milletvekili Karal, verdiği önergede Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş) açıkladığı rakamlara göre 1 Temmuz 2024 itibariyle Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarının (açlık sınırı) 18.978,77 TL’ye, gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının tutarının (yoksulluk sınırı) ise 61.820,10 TL’ye yükseldiğini anımsattı. “Hükümet, emeklisini işçisini açlığa, memurunu yoksulluğa mahkum etmiş durumda” Türkiye’de asgari ücretin 17.002 TL, en düşük emekli maaşının 10.000 TL, en düşük memur maaşı ise 32 bin lira civarında olduğunu belirten Karal, “Açıklanan açlık ve yoksulluk sınırına göre ülkemizde milyonlarca çalışan ve emekli açlık sınırının altında, milyonlarca memur ise yoksulluk sınırının altında maaş alıyor. Hükümet, emeklisini işçisini açlığa, memurunu yoksulluğa mahkum etmiş durumda. Gerçek enflasyonun yüzde 100’ün üzerinde olduğu bir ortamda, maaş zamları daha çalışanın, emeklinin eline geçmeden erimiş oluyor. Alım gücü çok düştü. Vatandaş bu ekonomik darboğazla mücadele ederken, hayatta kalmaya çalışırken TÜİK’in açıkladığı rakamlarla belirlenen zamlar da gerçeği yansıtmıyor. Çalışan, emekli, işçi, memur her yerden darbe yiyor.” diye konuştu. “Yoksulluk sınırı altında maaş alan memurların meslek gruplarına göre dağılımı nasıldır?” Milletvekili Karal, Bakan Şimşek’in yanıtlaması istemiyle verdiği önergede şu sorulara yanıt verilmesini istedi: “Türkiye genelinde 1 Temmuz 2024 tarihi itibariyle; 1) Türk-İş’in açıkladığı açlık sınırının altında geliri olan ücretli/ asgari ücretli çalışan kişi sayısı kaçtır? 2) Kaç kişi Türk-İş’in açıkladığı açlık sınırının altında emekli maaşı almaktadır? 3) Yoksulluk sınırının altında maaş alan memur sayısı kaçtır? 4) Yoksulluk sınırı altında maaş alan memurların meslek gruplarına göre dağılımı nasıldır? 5) Emekli maaşı ve asgari ücreti açlık sınırının, en düşük memur maaşını da yoksulluk sınırının üstüne çıkarılmasına ilişkin bir çalışmanız var mıdır?”
DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Hasan Karal, verdiği soru önergesinde açlık sınırının altında maaş alan asgari ücretli ve emekli sayısı ile yoksulluk sınırı altında yaşam mücadelesi veren memur sayılarını Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e sordu.

DEVA Partili Hasan Karal, Bakan Mehmet Şimşek’in yanıtlaması istemiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na (TBMM) soru önergesi verdi. Milletvekili Karal, verdiği önergede Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş) açıkladığı rakamlara göre 1 Temmuz 2024 itibariyle Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarının (açlık sınırı) 18.978,77 TL’ye, gıda harcaması ile giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının tutarının (yoksulluk sınırı) ise 61.820,10 TL’ye yükseldiğini anımsattı.

“Hükümet, emeklisini işçisini açlığa, memurunu yoksulluğa mahkum etmiş durumda”

Türkiye’de asgari ücretin 17.002 TL, en düşük emekli maaşının 10.000 TL, en düşük memur maaşı ise 32 bin lira civarında olduğunu belirten Karal, “Açıklanan açlık ve yoksulluk sınırına göre ülkemizde milyonlarca çalışan ve emekli açlık sınırının altında, milyonlarca memur ise yoksulluk sınırının altında maaş alıyor. Hükümet, emeklisini işçisini açlığa, memurunu yoksulluğa mahkum etmiş durumda. Gerçek enflasyonun yüzde 100’ün üzerinde olduğu bir ortamda, maaş zamları daha çalışanın, emeklinin eline geçmeden erimiş oluyor. Alım gücü çok düştü. Vatandaş bu ekonomik darboğazla mücadele ederken, hayatta kalmaya çalışırken TÜİK’in açıkladığı rakamlarla belirlenen zamlar da gerçeği yansıtmıyor. Çalışan, emekli, işçi, memur her yerden darbe yiyor.” diye konuştu.

“Yoksulluk sınırı altında maaş alan memurların meslek gruplarına göre dağılımı nasıldır?”

Milletvekili Karal, Bakan Şimşek’in yanıtlaması istemiyle verdiği önergede şu sorulara yanıt verilmesini istedi:

“Türkiye genelinde 1 Temmuz 2024 tarihi itibariyle; 1) Türk-İş’in açıkladığı açlık sınırının altında geliri olan ücretli/ asgari ücretli çalışan kişi sayısı kaçtır? 2) Kaç kişi Türk-İş’in açıkladığı açlık sınırının altında emekli maaşı almaktadır? 3) Yoksulluk sınırının altında maaş alan memur sayısı kaçtır? 4) Yoksulluk sınırı altında maaş alan memurların meslek gruplarına göre dağılımı nasıldır? 5) Emekli maaşı ve asgari ücreti açlık sınırının, en düşük memur maaşını da yoksulluk sınırının üstüne çıkarılmasına ilişkin bir çalışmanız var mıdır?”

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.