Anıtkabir'e Cami Projesi ! Mansur Yavaş'ın Kararı Ne Olacak?

GÜNDEM 08.07.2024 - 22:43, Güncelleme: 08.07.2024 - 22:43 9271 kez okundu.
 

Anıtkabir'e Cami Projesi ! Mansur Yavaş'ın Kararı Ne Olacak?

Anıtkabir’e 300 metre mesafedeki cami projesi için tartışmalar sürüyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın konuyla ilgili sessizliği sürüyor.

ODA TV// Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, 11 Haziran 2023'te Yenimahalle İlçesi Emniyet Mahallesi 7286 ada 7 sayılı parselin “Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi” kullanımından “İbadet Alanı” kullanımına dönüştürülmesini oylanarak oybirliği ile kabul etmişti. Belediye Meclisi kararının CHP’li meclis üyelerinin onayıyla ve oybirliğiyle geçmesi, özellikle Mansur Yavaş’a oy vermiş seçmenlerin tepkilerinin daha da artmasına neden olmuştu. Başkent Ankara'nın kalbi Anıtkabir'e yakın bir arsada Cami yapılması, geçmiş Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından gündeme getirilmişti. Başta Mimarlar Odası olmak üzere söz konusu arsada Cami yapılmasının mümkün olmadığı da gündeme gelmişti. Son belediye seçimleri öncesinde Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nin çoğunluğuna sahip olan AKP'li Meclis üyeleri Ankara'daki bazı vatandaşların söz konusu mekanda tasarlanan Camiye karşı itirazını reddetti. GİRİŞİMDE BULUNACAK MI Yeniden belediye başkanlığına seçilen Mansur Yavaş'ın, aynı zamanda Belediye Meclisi üyeliğinde ağırlığını koymasına karşılık gündemde yeni bir girişimde bulunup bulunmayacağı belli değil. Meclisin ret oyunun resmen bildirilmesi sonucu söz konusu itirazda bulunan Ankaralı vatandaşların İdare Mahkemesi'ne dava açma hakkı da gündeme geldi. Ret kararının alındığı gün Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş idi. Mansur Yavaş'ın bu konuda bir açıklaması şu ana kadar yok. Başkentteki Anıtkabir'in ruhuna aykırı olarak düşünülen Cami girişimi gündemde sürmekte. Öte yandan söz konusu konunun gündemde yer almasını istemeyenler de çoğunlukta. Bakalım Ankara Büyükşehir Beldiye Başkanı ve Belediye Meclisi Başkanı Mansur Yavaş ne yapacak, nasıl karar verecek. NE OLMUŞTU Ankara Beşevler’de, Anıtkabir’e 300 metre mesafede olan “eğitim bölgesi”, “ibadet alanı” olarak onaylanmıştı. Eski AKP’li başkanlar Melih Gökçek ve Mustafa Tuna döneminde yapılan dönüşüme mahkeme “dur” demişti. Alanda, önceden Hacettepe Devlet Konservatuvarı ve Turizm Meslek Lisesi vardı. Karar Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oybirliğiyle alınmıştı.
Anıtkabir’e 300 metre mesafedeki cami projesi için tartışmalar sürüyor. Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın konuyla ilgili sessizliği sürüyor.ODA TV//
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, 11 Haziran 2023'te Yenimahalle İlçesi Emniyet Mahallesi 7286 ada 7 sayılı parselin “Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi” kullanımından “İbadet Alanı” kullanımına dönüştürülmesini oylanarak oybirliği ile kabul etmişti.

Belediye Meclisi kararının CHP’li meclis üyelerinin onayıyla ve oybirliğiyle geçmesi, özellikle Mansur Yavaş’a oy vermiş seçmenlerin tepkilerinin daha da artmasına neden olmuştu.

Başkent Ankara'nın kalbi Anıtkabir'e yakın bir arsada Cami yapılması, geçmiş Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından gündeme getirilmişti. Başta Mimarlar Odası olmak üzere söz konusu arsada Cami yapılmasının mümkün olmadığı da gündeme gelmişti.

Son belediye seçimleri öncesinde Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi'nin çoğunluğuna sahip olan AKP'li Meclis üyeleri Ankara'daki bazı vatandaşların söz konusu mekanda tasarlanan Camiye karşı itirazını reddetti.

GİRİŞİMDE BULUNACAK MI

Yeniden belediye başkanlığına seçilen Mansur Yavaş'ın, aynı zamanda Belediye Meclisi üyeliğinde ağırlığını koymasına karşılık gündemde yeni bir girişimde bulunup bulunmayacağı belli değil. Meclisin ret oyunun resmen bildirilmesi sonucu söz konusu itirazda bulunan Ankaralı vatandaşların İdare Mahkemesi'ne dava açma hakkı da gündeme geldi.

Ret kararının alındığı gün Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş idi. Mansur Yavaş'ın bu konuda bir açıklaması şu ana kadar yok.

Başkentteki Anıtkabir'in ruhuna aykırı olarak düşünülen Cami girişimi gündemde sürmekte.
Öte yandan söz konusu konunun gündemde yer almasını istemeyenler de çoğunlukta. Bakalım Ankara Büyükşehir Beldiye Başkanı ve Belediye Meclisi Başkanı Mansur Yavaş ne yapacak, nasıl karar verecek.

NE OLMUŞTU

Ankara Beşevler’de, Anıtkabir’e 300 metre mesafede olan “eğitim bölgesi”, “ibadet alanı” olarak onaylanmıştı. Eski AKP’li başkanlar Melih Gökçek ve Mustafa Tuna döneminde yapılan dönüşüme mahkeme “dur” demişti. Alanda, önceden Hacettepe Devlet Konservatuvarı ve Turizm Meslek Lisesi vardı. Karar Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oybirliğiyle alınmıştı.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.